OSP Solec nad Wisłą Zauważyłeś pożar, wypadek dzwoń: TELEFONY ALARMOWE:
998 lub 112

Historia

Jednostka OSP w Solcu nad Wisłą powstała 3 maja 1919 roku. Pierwszym założycielem Jednostki był nauczyciel Szkoły Podstawowej w Solcu nad Wisłą -Marian Miłkowski. Na stanowisko Komendanta powołano Edwarda Kwiatkowskiego, nauczyciela tutejszej Szkoły Podstawowej. Jednostka liczyła 15 strażaków. Wyposażenie Jednostki stanowiły: sikawka ręczna, beczkowóz konny, 10 hełmów wykonanych z brązu, sprzęt gaśniczy ( węże, bosaki, drabina ). Strażnica znajdowała się w drewnianej szopie przy ratuszu. Jednostka czynnie uczestniczyła w akcjach gaśniczych, zawodach pożarniczych, jak również w corocznych uroczystościach kościelnych. W 1923 roku nastąpiła zmiana na stanowisku komendanta, nowym komendantem został Józef Nowakowski. Jednostka działała do 1944 roku. Wówczas to mieszkańcy Solca nad Wisłą zostali wysiedleni przez okupanta do pobliskich wsi terenu lipskiego. Działalność wznowiono 1 maja 1945 roku uroczystościami związanymi ze Świętem Pracy pod dowództwem nowego Komendanta Mieczysława Treli. Jednostka posiadała na stanie: dwie sikawki ręczne, beczkowóz konny i czterech wozaków konnych. W 1946 roku Jednostka otrzymała pompę angielską tupu Panonia, co wpłynęło na polepszenie gotowości bojowej. Jednostka wsławiła się podczas pożaru Lipska, kiedy to pompą Panonia podawano wodę na odległość 500 metrów z rzeki Krępianki. Jednostka swoją działalnością obejmowała cały teren Powiatu Lipskiego. W 1954 roku nastąpiła zmiana na stanowisku Komendanta został nim Marian Kasprzycki. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Kielcach, za skuteczną działalność Jednostka otrzymała 24 listopada 1954 roku samochód marki Chawrolet. Pierwszym kierowcą został Stanisław Gradziński. Samochód ten służył Jednostce cztery lata. W 1955 roku został sprowadzony samochód amerykański marki Dougde przystosowany do wożenia pompy Panonia i wyposażenia bojowego. W tym samym roku przy ulicy Rynek w czynie społecznym została wybudowana strażnica, dzięki staraniom Władz Gminy. Kierowcą samochodu został Franciszek Siebyła. W czasie pełnienia funkcji Komendanta przez Mariana Kasprzyckiego został sprowadzony z Komendy Powiatowej w Lipsku samochód Star 25 bez zbiornika wodnego , który służył Jednostce 2 lata. Kierowcą był Krawczyk Jan. Kolejnym sprowadzonym samochodem był tar 25 ze zbiornikiem wodnym, wyposażeniem i pompą PO 3 oraz samochód Żuk obsługiwany przez Stanisława Sochaja. W 1970 roku wybudowano nową strażnicę. Dzięki ofiarnej pomocy finansowej i pracy społecznej członków OSP, strażnicę postawiono w ciągu 1 roku. W latach 80 został sprowadzony samochód Star 244 ze zbiornikiem wodnym i autopompą. Sprzętem tym opiekowali się Krawczyk Jan i Wydra Jan. Jednostka od czasu powstania nie posiadała swojego sztandaru. Dzięki Zarządowi OSP w Solcu nad Wisłą sztandar został zakupiony i uroczyście wręczony w 1979roku. Do 1994 roku dh Marian Kasprzycki pełnił dwie funkcję Komendanta Gminnego OSP i Prezesa OSP w Solcu nad Wisłą. W tym samym roku funkcję komendanta Gminnego przejął syn Stanisław Kasprzycki a Prezes kpt. Andrzej Rychter. Na dzień 1 grudnia 1998 roku na stanie Jednostki jest 2 samochody Star 244, oraz star 25, sprzęt ten obsługują kierowcy Łyczkowski Władysław i Wydra Jan. Do największych sukcesów należy zaliczyć w 1995 roku zajęcie 1 miejsca na zawodach Wojewódzkich w Warce. Jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego 25 kwietnia 1995 roku. Od chwili powstania Jednostki OSP w Solcu nad Wisłą kolejnymi Prezesami byli: Sławiński Jan, Stępnikowski Marian, Stocki Edward, Kucharczyk Józef, Kasprzycki Marian, Rychter Andrzej, Lidak Wiesław. Od 2016 roku funkcję Prezesa pełni Łyczkowski Łukasz. Na rok 2022 Jednostka OSP posiada  pojazdy i sprzęt do działań ratowniczo gaśniczych: GBA SCANIA 4×4,  GBA Star 244, SLRr Mitsubishi L200, Łódź ratownicza, QUAD 250, SLOp VW Passat.